ثبت نام

برد کنترل تابلو روان

برد کنترل تابلو روان

برد کنترل تابلو روان

برد کنترل تابلو روان یکی بخش های حیاتی تابلو ال ای دی می باشد به این جهت که وظیفه نمایش متون و تصاویر روی تابلو ال ای دی را بر عهده دارد و قدرت پردازش آن تاثیر مستقیمی بر دیده شدن تابلو led دارد.

برد کنترل ها از مجموعه ای از قطعات الکترونیکی تشکیل شده اند که اصلی ترین قطعه آن آی سی میکروکنترلر آن می باشد که عموما از نوع arm  می باشد. دیگر قطعات به کار رفته در برد کنترل عبارت اند است آی سی های واسط ارتباط با سریال ، شبکه ، یو اس بی ، gsm ، wifi و… و آی سی های حافظه ، بافر ، ساعت و…

برد کنترل های تابلو روان در مدل های مختلف عرضه می شوند و به طور کلی به سه دسته تقسیم می گردنند:

  • برد کنترل های ساده
  • برد کنترل های طیف دار
  • برد کنترل های فول کالر

برد کنترل های ساده عموما از پردازش ضعیفی برخوردار هستند که فقط قادر به روشن و یا خاموش کردن ال ای دی های تابلو روان می باشند به این معنی که ال ای دی یا در حالت on هستند ویا در حالت off می باشند. اینگونه برد کنترل ها بیشتر برای تابلو روان های تک رنگ مناسب می باشد و در هاب های ۱۲ و ۰۸ ساخته می شوند.

برد کنترل تابلو روان طیف دار از پردازشگرهای قوی تری نسبت به برد کنترل های ساده بهره می برند و علاوه بر خاموش و روشن کردن ال ای دی ها توانایی کنترل روشنایی ال ای دی ها را از صفر تا حداکثر دارند که با این روش سایه ها و بعد تصاویر ساخته می شوند. قدرت پردازش برد کنترل های طیف دار با واحدی به نام graylevel  تعیین می گردد. به عنوان مثال برد کنترلی که گری لول آن ۲۵۶ باشد قادر است نور ال ای دی ها را از خاموشی تا حداکثر نور در ۲۵۶ حالت می تواند نور را کنترل کند. بدیهی است هر چقدر این عدد بالاتر باشد کیفیت نمایش تصاویر در تابلو روان بیشتر خواهد بود. این برد کنترل ها عموما واکثرا در هاب های ۱۲ و ۰۸ ساخته می شوند.

برد کنترل های فول کالر می توانند سه رنگ ال ای دی را به صورت طیف دار راه اندازی کنند و با ترکیب این سه رنگ میلیون ها رنگ ایجاد کنند. ترکیب سه رنگ اصل آبی، سبز و قرمز و کنترل میزان روشنایی این سه رنگ میلیون ها رنگ می توان نمایش داد. از این برد کنترل ها برای تابلو روان های رنگی و تلویزیون شهری استفاده می شود این برد کنترل ها مشخصا از قیمت بالاتری نسبت به دو برد کنترل قبل برخوردار می باشند. این برد کنترل ها با تمامی هاب ها عرضه می شوند و اکثرا به صورتی ساخته می شوند که قابلیت متصل کردن انواع هاب را داشته باشند مانند: هاب ۰۸ ، هاب ۱۲ ، هاب ۴۰ ، هاب ۷۵ و…

به زودی در مطالب بعدی آموزش کانفیگ کردن انواع برد کنترل های معروف را قرار می دهیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *