ثبت نام

دوربین مدار بسته چیست

CCTV-Cameras

دوربین مدار بسته چیست؟

معادل لاتین آن Closed-Circuit Television  و مخفف آن CCTV  می باشد به معنی تلویزیون  مدار بسته همچنین به عنوان نظارت تصویری شناخته شده است.

 •   استفاده از دوربین مدار بسته برای انتقال سیگنال به یک مکان خاص، در مجموعه ای محدود از مانیتور است.
 • از پخش تلویزیونی متفاوت است که سیگنال به طور آشکارا انتقال نمی یابد، هرچند ممکن است نقطه به نقطه (P2P)، چند نقطه (P2MP) یا شبکه مش سیم ها یا لینک های بی سیم استفاده شود.
 • اگر چه تقریبا همه دوربین های ویدئویی به این تعریف واجد شرایط هستند، این اصطلاح اغلب برای کسانی که برای نظارت در مناطقی که ممکن است نیاز به نظارت دارند مانند بانک ها، فروشگاه ها و دیگر مناطق که امنیت مورد نیاز است، استفاده شود.

نظارت بر عموم با استفاده از دوربین مدار بسته در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال های اخیر استفاده از دوربین های فیلم برداری از بدن به عنوان یک فرم جدید نظارت، اغلب در اجرای قانون، با دوربین های واقع در یک قفسه سینه یا سر رئیس پلیس معرفی شده است.

نظارت تصویری بحث های مهمی را در مورد توازن استفاده از آن با حق افراد نسبت به حفظ حریم خصوصی حتی زمانی که در عموم انجام می شود.

در کارخانه های صنعتی، تجهیزات CCTV ممکن است مورد استفاده قرار گیرد برای مشاهده بخش هایی از یک فرایند از یک اتاق کنترل مرکزی، مثلا زمانی که محیط مناسب برای انسان نیست.

سیستم های دوربین مدار بسته ممکن است به طور مداوم یا فقط به عنوان مورد نیاز برای نظارت بر یک رویداد خاص استفاده شوند.

فرم پیشرفته تر دوربین مداربسته با استفاده از ضبط کننده های ویدئویی دیجیتال (DVR ها) ضبط را برای ماه ها ممکن می سازد با انواع مختلف کیفیت و عملکرد و ویژگی های اضافی (مانند تشخیص حرکت و هشدارهای ایمیل) ضبط می کند.

اخیرا دوربین های غیر متمرکز IP هستند که برخی از آن ها مجهز به سنسورهای مگاپیکسلی، مستقیما به دستگاه های ذخیره سازی متصل به شبکه یا فلاش داخلی برای کارکرد کاملا مستقل پشتیبانی می کنند.

در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵۰ میلیون دوربین نظارت در سراسر جهان وجود داشته است. حدود ۶۵ درصد از این دوربین ها در آسیا نصب شده اند. رشد دوربین مدار بسته در سال های اخیر کاهش یافته است.

تاریخچه:

 • اولین سیستم دوربین مدار بسته توسط Siemens AG در تست پایه VII در Peenemünde، نازی آلمان در سال ۱۹۴۲ برای مشاهده موشک های V-2 نصب شده بود.
 • مهندس ناظر والتر بروش، مهندس آلمانی، مسئول طراحی و نصب سیستم در این زمینه بود. [به نقل از اسناد ثبت نشده]

در ایالات متحده، اولین سیستم دوربین مدار بسته تجاری بسته بندی شده در سال ۱۹۴۹ در دسترس قرار گرفت و Vericon نامیده می شود. در مورد وریکون خیلی کم است، مگر آنکه به عنوان مجوز دولتی مجاز به تبلیغ نیست.

فناوری:

اولین سیستم نظارت تصویری شامل نظارت دائمی بود زیرا هیچ راهی برای ضبط و ذخیره اطلاعات وجود نداشت.

توسعه رسانه های رول به رول ضبط فیلم های نظارت را فعال کرد.

 • این سیستم ها نوار مغناطیسی را به صورت دستی تغییر دادند، که فرایند زمان گیر، گران و غیر قابل اعتماد بود، زیرا اپراتور باید به صورت دستی نوار را از طریق رول نوار از طریق ضبط به یک رول ورودی خالی رها کند.
 • با توجه به این کاستی ها، نظارت تصویری گسترده نبود.
 • فن آوری VCR در دهه ۱۹۷۰ در دسترس قرار گرفت و اطلاعات ضبط و پاک سازی آن آسان تر شد و استفاده از نظارت تصویری بیشتر شد.

در طول دهه ۱۹۹۰، چندگانه سازی دیجیتال توسعه داده شد، اجازه می داد چندین دوربین برای ضبط را مورد استفاده قرار داد.

این افزایش صرفه جویی در زمان و پول بود که پس از آن منجر به افزایش استفاده از دوربین مدار بسته شد.

به تازگی تکنولوژی دوربین مداربسته با تغییر به سوی محصولات و سیستم های مبتنی بر اینترنت و سایر پیشرفت های تکنولوژیکی پیشرفت کرده است.

کاربرد:

در اول سپتامبر سال ۱۹۶۸، اولیان نیویورک اولین شهر در ایالات متحده بود تا دوربین های ویدئویی را در کنار خیابان اصلی خود در تلاش برای مبارزه با جرم و جنایت قرار دهد.

 • یکی دیگر از ظهورهای اولیه در سال ۱۹۷۳ در میدان تایمز در نیویورک بود. NYPD آن را برای جلوگیری از جرم و جنایت در این منطقه نصب کرد.
 • با این حال، به نظر می رسد که میزان جرم و جنایت به دلیل دوربین ها کاهش پیدا نکرده است.
 • با این وجود، در طی دهه ۱۹۸۰، نظارت تصویری در سراسر کشور گسترش یافت و هدف خاص آن مناطق عمومی بود.
 • در مقایسه با افزایش تعداد دفاتر پلیس به عنوان راهی ارزان تر برای جلوگیری از جرم دیده می شود.
 • بعضی از کسب و کارها، به ویژه افرادی که مستعد ابتلا به سرقت بودند، شروع به استفاده از نظارت تصویری کردند.
 • از اواسط دهه ۱۹۹۰، ادارات پلیس در سرتاسر کشور تعداد زیادی از دوربین های مختلف را در فضاهای عمومی مختلف از جمله پروژه های مسکن، مدارس و پارک های عمومی تاسیس کرد.
 • بعدا دوربین مداربسته در بانک ها و مغازه ها به منظور جلوگیری از سرقت، با ضبط شواهدی از فعالیت جنایی، رایج شد.
 • در سال ۱۹۹۸، ۳،۰۰۰ سیستم دوربین مدار بسته در شهر نیویورک مورد استفاده قرار گرفت.
 • مطالعه Nieto در سال ۲۰۰۸ نشان داد بسیاری از کسب و کارها در ایالات متحده به شدت سرمایه گذاری در تکنولوژی نظارت تصویری برای محافظت از محصولات و ترویج محیط های کار در محیط کار و محیط مصرفی بوده است.
 • نظرسنجی در سراسر کشور از طیف گسترده ای از شرکت ها دریافت که ۷۵ درصد از دوربین مداربسته استفاده می کنند.
 • در بخش خصوصی، فناوری نظارت بر دوربین مداربسته در انواع مختلفی از موسسات مانند صنعت / تولید، خرده فروشی، مالی / بیمه / بانکداری، حمل و نقل، توزیع برق، ارتباطات، مراقبت های بهداشتی، و هتل ها / متل ها کار می کند.

آزمایشات در انگلستان در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، از جمله دوربین مدار بسته در فضای باز در بورنموث در سال ۱۹۸۵، منجر به چندین برنامه آزمایشی بزرگتر بعد از دهه شد. اولین استفاده توسط دولت محلی در سال ۱۹۸۷ در King Lin، Norfolk بود.

دیدگاه ها

 • نرگس آبان ۳۰, ۱۳۹۶ :: ۹:۱۴ ب.ظ
  0 0

  ممنون ازتون واقعا توضیح کاملی بود متشکرم . خصوصا از تاریخچش خوشم اومد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *